Історія кохання Тимоша, сина Богдана Хмельницького, з Розандою Лупул.

Історія кохання  Тимоша, сина Богдана Хмельницького, з Розандою Лупул.

Складні та жорстокі були часи української козацької держави у своїй визвольній боротьбі. Таким же було й кохання того часу. Тому, можливо й цінувалось більше, ніж тепер. Козаки знали, що кожна наступна зустріч з коханою може стати останньою.

Цікавою та непередбачуваною є історія кохання  Тимоша, сина Богдана Хмельницького, з Розандою Лупул – молодшою донькою молдавського господаря Василя Лупула. Звичайно, у даному шлюбі чітко прослідковується політична складова, адже він дозволив Богдану Хмельницькому породичатися зі знатними родами Лупулів, Радзивіллів та інших впливових шляхтичів.

Але, наразі, мова не про те. Тиміш не вирізнявся особливою вродою – був рудим та вкритим ластовинням, а Розанду описували надзвичайно привабливою, з виразними та іскристими очима, гордою поставою та пишною косою. Не одразу вдалось Тимошу засватати кохану – її батько постійно створював перешкоди на його шляху. Василю Лупулу навіть вдалось зірвати призначене вінчання доньки з сином Хмельницького.

fullsize (2)

Богдану не подобалась поведінка майбутнього свата, тож він надіслав йому напівжартівливого листа, в якому пригрозив, що може відправити до міста Ясс, де проживали Лупули, весільний “кортеж” зі ста тисяч сватів. Коли ж дану заяву було проігноровано, Богдан стримав обіцянку та направив козацьке військо на чолі з Тимошем до Молдови. Князю Василю нічого не залишалось, окрім як віддати свою Розанду за молодшого Хмельницького.

fullsize (3)

На весілля Тиміш прибув верхи на коні в дорогому жупані з оксамитовою ферезею поверх нього. Його зустрів сам майбутній тесть. В данину традиціям та задля вияву поваги наречений зліз з коня, вклонився до землі Лупулу, та обійняв і поцілував його коліна.

Після весілля спільне подружнє життя Тимоша та Розанди було нетривалим. Постійні військові походи завершились неочікуваною загибеллю сина Хмельницького на батьківщині самої Розанди. Тіло свого коханого вона зустрічала, тримаючи на руках двох новонароджених хлопчиків-близнюків, котрих так ніколи й не судилось побачити їхньому батькові.

Сама Розанда з синами також зазнала тяжкої долі, та була страчена через кілька років в жорстокий спосіб від рук польських нападників – давніх ворогів родини Хмельницьких.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *