Як святкували Новий рік …

Як святкували Новий рік …

… В Давньому Єгипті

Найдовше на новорічних святах гуляли древні єгиптяни. Новий рік святкували під час розливу Нілу, коли сходила священна зірка Сіріус (точну дату вказати складно – розкид десь з липня по вересень), і починався перший сезон давньоєгипетського року – «ахет». Розлив Нілу називався приходом Хапі – бога Верхнього і Нижнього Нілу. Це було священне час для Єгипту, адже посуха поставила б під загрозу саме існування цього землеробської держави. Тому зі сходом Сіріуса починався новий період життя стародавніх єгиптян, які на той час закінчували сівбу.

Підготовка до зустрічі Нового року починалася задовго до розливу. У господарствах храмів відгодовували жертовних биків і птахів, запасалися масла і смоли. Навіть бідняки намагалися зшити нове плаття і фартухи до всенародних свят. Жерці розраховували день прибуття води, і напередодні призначеної дати народ юрмився на набережній, з нетерпінням чекаючи розливу. Народ бурхливо вітав прибувають вали, які йшли з півдня, борознили річку і йшли на північ. Попереду стояли жерці храмів. На порогах бідних хатин і на мармурових щаблях палаців – всюди люди радісно зустрічали життєдайні води. У день розливу Нілу приносили жертви Хапі, до річки кидали сувої папірусу з написаним на них переліком дарів. Статуї бога Амона (з яким іноді ототожнювали Хапі), його дружини і сина ставили в човен. Човен плавав по Нілу місяць, що супроводжувалося співом, танцями та веселощами. Потім статуї вносили назад у храм.

При святкуванні Нового року в єгиптян існував звичай наповнювати спеціальні судини «святою водою» з розливається Нілу, вода якого в цей час вважалася чудодійною. Крім того, звільнені від роботи, єгиптяни відвідували в цей час друзів і родичів, разом з ними поминали предків і славили богів.

Давньоєгипетський Новий рік був пов’язаний ще з одним культом – богині любові і музики Хатхор, дочки сонячного бога Ра. За два ночі до Нового року верховний жрець з помічниками проводив ритуальне очищення статуї богині в храмі Хатхор в Дендере. А в ніч напередодні Нового року – «ніч Ра», коли відбувалася битва бога сонця з богами темряви – проводили урочисту ходу, в якому нарівні з жерцями брали участь фараон і його дружина. Статую Хатхор несли на священному човні і встановлювали в альтанці з 12 колонами, що символізували місяці року, на даху храму. З появою першого променя сонця в новому році фіранки відкривалися, і на богиню виливався сонячне світло – містичне благословення богом Ра дочки Хатхор, храму й усього світу.

… в стародавньому Вавилоні

Тут Новий рік він наступав з першим молодиком (як тільки з’явиться перший тоненький місяць) після весняного рівнодення, яке вважалося першим днем весни. Дійсно, прихід весни – дуже логічне час починати новий рік. Це ж пора відродження, висадки насіння і цвітіння. Під час свята правителя роздягали і відсилали з міста, і протягом 11 днів кожен робив усе, що йому заманеться. Причому кожен день відзначався якось по-своєму. Потім цар повертався на чолі великої процесії, одягнений у прекрасні одягу. Всі поверталися до роботи і вели себе чинно. Таким чином, люди щороку починали нове життя. Як бачимо, новорічна традиція приймати рішення щось змінити у своєму житті в наступаючому році йде корінням в Древній Вавилон. До речі, в ту пору найпопулярнішим рішенням було повернути взятий у позику сільськогосподарський інвентар …

 … в стародавній Персії

Давньоперсидською свято Навруз відзначався на весняне рівнодення з 21 на 22 березня і означав початок весни і посівного періоду. Слово «навруз» перекладається з перської як «» новий день «». Це перший день місяця фарвадін за іранським календарем.

За кілька тижнів до цієї дати насіння пшениці або ячменю клали в страву, щоб вони проросли. До Нового року насіння давали паростки, що символізувало прихід весни і початок нового року життя.

У переддень свята всі мирилися, наповнювали все глечики зерном, ключовою водою або молоком – в надії на щедрий урожай, благодатні дощі і багаті надої. В ранок Навруза потрібно було завершити приготування їжі, прибирання, прикраса будинку гранатовими і яблуневими гілками і викинути сміття. Після цього накривали «достархан» – скатертина з безліччю національних страв, солодощів та напоїв. І влаштовували святковий бенкет.

… В Стародавній Греції

Початок року припадало на найдовший день у році – 22 червня. А літочислення своє греки вели від знаменитих Олімпійських ігр.

… В Стародавньому Римі

Вперше календар, в якому рік починався з 1 січня, запровадив римський імператор Юлій Цезар. Римляни в цей день приносили жертви дволикому богу Янусу, який вважався покровителем починань, і до цього дня приурочували важливі заходи, вважаючи його особливо сприятливим. Звичай дарувати новорічні подарунки теж прийшов до нас із Стародавнього Риму. Вважається, що першими подарунками були гілки лавра, які віщували щастя та удачу в наступаючому році. «Бажаю тобі сприятливого і щасливого Нового року», – писали римляни на новорічних подарунках, іноді додаючи жартівливі вірші.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *