Протягом тижня тривають Купальські ворожіння.

Протягом тижня тривають Купальські ворожіння.

Древнє  язичницьке свято Івана Купала збігається з Різдвом Івана Хрестителя і святкується в ніч з 6 на 7 липня.

 «Дивись, Петре, ти поспів якраз в пору: завтра Івана Купала. Одну тільки цю ніч на рік і цвіте папороть. Не прозівай!» ( М. В. Гоголь «Вечір напередодні Івана Купала»).

Ранні згадки про це свято належать  до XII століття.

Історія свята Івана Купала.

Після прийняття християнства свято Купала почали святкувати в день народження Івана Хрестителя, який припадав на 24 червня за старим стилем. З переходом на новий стиль дата свята пересунулася на 7 липня. Як наслідок – свято Купала втратило свій астрономічний  зв’язок з сонцестоянням.

Досить цікавою є історія назви цього свята. Спочатку воно було присвячене язичницькому богу Купалу. А після прийняття християнства отримало ще і назву на честь Іоана Хрестителя (Предтечі). Іоан жив в Іудейській пустелі аскетом, проповідував хрещення на покаяння для іудеїв. Саме він хрестив у водах Йордану і самого Ісуса Христа. Хрещення відбувалося зануренням у воду або обмиванням. У християнських уявленнях він є останнім у ряду пророків. Іоан Хреститель став найбільш шанованим святим християнства після Богородиці.

Традиції та обряди на свято Івана Купала.

Іванів день завжди був наповнений різними обрядами, які пов’язані з водою, вогнем і травами. Вранці  цього дня прийнято було купатися в річках і озерах. Однак, деякі вважали, що краще не робити цього, бо водяний потягне на дно.

Особливістю Купальської ночі можна назвати стрибки через багаття. Люди танцювали навколо багаття і стрибали через нього, іноді проганяли через вогонь домашню худобу, щоб уберегти її від мору. Матері у вогні цих вогнищ спалювали сорочки хворих дітей, щоб вони швидше видужували.

Ніч на Івана Купала є найкоротшою в році. Вважалося, що цієї ночі не можна лягати спати. У цей містичний час, згідно з народним повір’ям, прокидалася і активізувалася всяка нечиста сила.

З днем Івана Купала зв’язані численні обряди, повір’я і легенди. В ніч на Івана Купала ворожили, палили вогнища, пускали вінки по воді і шукали квітучу папороть.

Купальські ворожіння можна проводити цілий тиждень до Петрового дня (12 липня).

Ворожіння на Івана Купала на травинках.

Для цього ворожіння потрібно зірвати недалеко від будинку дві травинки різної довжини з довгим і вузьким листям. Коротша  – символізує дівчину, довша – хлопця. Травинки потрібно закріпити нерухомо кінцями вниз у тріщині стелі або балки перекриття. Коли травинки почнуть підсихати, то будуть скручуватися і займуть певне положення відносно одна одної. Це положення і вкаже дівчині на справжні почуття того чоловіка, на якого ворожила.

Ворожіння на Івана Купала на квітах.

Налийте у широку миску або діжку води і візьміть дві квітки, попередньо відірвавши стебла і залишивши тільки голівки. Опустіть квіти на воду і залиште їх плавати. Якщо квіти будуть плавати поряд – готуйся грати весілля, розійдуться в різні боки – бути сваркам і розлуці. Для цього ритуалу краще всього використовувати квіти ромашки.

Ворожіння на Івана Купала на вінку.

На свято Івана Купала дівчата плели вінки з квітів і трав, щоб ввечері пустити їх на воду. Так можна було гадати на Івана Купала на кохання та заміжжя. Чий вінок тонув, тій дівчині в майбутньому році не судилося вийти заміж, її чекала розлука з коханим.

Ворожіння на Івана Купала стрибками через багаття.

Стрибали через вогнище в святкову ніч наші предки не тільки заради розваги. У стрибках через палаюче полум’я ворожили: вдалий стрибок, при якому не буде іскор, а стрибаючий не обпалить собі ніг, передвіщає вдалий рік, здоров’я та можливе весілля.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *