9 березня в Україні відзначають День народження Тараса Шевченка.

9 березня в Україні відзначають День народження Тараса Шевченка.

9 березня  Україна відзначає 202-річчя з дня народження великого українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка.

У багатьох містах сьогодні пройдуть заходи присвячені пам’яті Кобзаря. До пам’ятників поета покладуть квіти.

В Харкові запланована акція “Тарас на броні”: до пам’ятника Шевченку підженуть бронетранспортер, з якого будуть декламувати вірші легендарного поета, який був і залишається символом боротьби за незалежну Україну.

“Як відомо, коли музи мовчать, говорять гармати, тому без політики і пафосу відзначимо” безднік “Шевченко. У прифронтовому Харкові, у найбільшого в світі пам’ятника Кобзарю, поезія буде звучати на бронетранспортері”, – зазначили організатори заходу.

У Черкаському музеї “Кобзаря” проводять виставку побутових речей із зображенням Шевченка або його словами. З-поміж експонатів одяг, посуд, годинник, сірники, обгортки від цукерок, мильниця, електробритва і навіть гральні карти.

Сьогодні  в Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької стартує мистецький проект “Наш Шевченко”.

А ось у анексованому Криму не дозволили провести мітинг до дня народження володаря українського духу, як називають поета українці.

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці Черкаської області в сім’ї кріпосного. У 9 років втратив матір, в 11 – батька.

У 1831 році Шевченко був відданий на 4 роки в учні до художника Василя Ширяєва в Петербурзі. У складі артілі художника Шевченко брав участь у розписі Петербурзького Великого театру як підмайстер-рисувальник.

У 1838 році впливові покровителі Шевченка, серед яких  художник Карл Брюллов, поети Василь Жуковський та Євген Гребінка, викупили молодого поета на свободу. Пан погодився відпустити кріпака за чималу на той час суму – 2,5 тисячі рублів. Щоб її зібрати Карл Брюллов написав портрет Василя Жуковського – вихователя спадкоємця престолу – і портрет був розіграний в лотерею, в якій взяла участь царська родина.

Отримавши свободу, Шевченко став студентом Петербурзької Академії мистецтв. Завдяки високому рівню підготовки його зарахували відразу в четвертий клас. Незабаром він став одним з улюблених учнів Карла Брюллова.

У 1840 році вийшла перша збірка віршів Шевченка “Кобзар”, куди увійшло 8 творів. Книга розійшлася за два тижні і здобула неймовірну популярність. Окремими виданнями вийшли поеми “Гайдамаки” і “Гамалія”.

Шевченко-художник  також не переставав творити. Ним  було створено низку картин в дусі критичного реалізму (наприклад, “Катерина”). Після зближення з київським Кирило-Мефодіївським товариством, його заарештували. Потім послідувало заслання в Орську фортецю Оренбурзької області. Шевченкові  заборонили писати, малювати, що було дуже важко для творчої людини. Після експедиції на Аральське море, Шевченка перевели у Новопетровське, де він перебував до 1857 року. Там він написав кілька повістей: “Художник”, “Княжна” та інші.

Протягом останніх трьох років життя Шевченко, незважаючи на підірване здоров’я, активно займався просвітницькою діяльністю. Підготував до друку “Буквар” для вечірніх шкіл (був випущений тиражем в 10 тисяч примірників за рахунок автора). У 1860 році Шевченко став першою людиною в Російській імперії, яка отримала звання академіка гравюри.

Помер Тарас Григорович 10 березня 1861 року. Був похований на Смоленському кладовищі в Петербурзі, а за два місяці, відповідно до його заповіту, був перепохований на Чернечій горі біля Канева.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *