23 вересня – День осіннього рівнодення.

23 вересня – День осіннього рівнодення.

В ці дні наші предки відзначали прадавнє, у значній мірі нині забуте, але величне світоглядне свято, яке припадає на час осіннього рівнодення – одну із визначальних точок положення Сонця, Овсеня, Світовида. В цей час тривалість дня рівна тривалості ночі, а Сонце сходить точно на Сході і заходить точно на Заході. Це свято симетричне в Сварожому колі весняному Великодню, тому його не без підстави наші предки прирівнювали до Великодня. Багато в чому схожі і обряди: випікаються ритуальні короваї, але вже з нової пшениці, відбуваються урочисті братчини. В цей день освячуються всі дари поля, саду, лісу, вшановуються Боги.

rokyni_5

Світовид, Овсень, Бог світла і святості. За В.Шаяном – це творчий дух Всесвіту, який є сином найвищого світла. У своїй природній істоті він з ним єдиний.

 По всі часи Світовид був Сварожичем, сином Сварога.

Світовид – одне з втілень Бога, яке завжди було у великій пошані у наших пращурів.

Овсень – це початок коротких осінніх днів, молодіжних вечорниць, весіль, надій на щастя і добробут у майбутньому.

de4mb5sos5c

Світовид – видіти світ і відчувати його закони з усіх чотирьох сторін, зверху і знизу. Така велична статуя Світовида колись стояла на горі Бохіт, що у селі Городниця Гусятинського району. В давні часи – це був духовний центр Європи, сюди з»їжджалися правителі держав. Нині оригінал знаходиться у Краківському музеї, його копії на площі перед Вавелем в Кракові, в Києві, Москві, Сатанові, Гримайлові, в Тернополі і у скверику комплексу «Орися» на Чортківщині.

Шануймо своє, бо в древності – наше коріння, велич, сила і розум!

(Іван Круп”як)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *