Сьогодні святкують “Маковея”

Сьогодні святкують “Маковея”

Свято Маковея відзначають 14 серпня. В церковному календарі це свято називається днем семи мучеників Маковеїв. Цього дня у церквах святять воду, квіти і мак. Від сьогодні рочинається «Спасівка» – піст, який триває два тижні.

1374153462_makovey

У букеті, який освячують на Маковея, обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик», або «маковейка». До нього кладуть чорнобривці, жоржини,  айстри,  гвоздики,  барвінок, а також різні трави: васильки, м’яту, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

Праздник-Маковея

Є в народі таке прислів»я: «Що край – то звичай». Певні звичаї освячувати букетики існують у різних регіонах України.

На житомирському Поліссі до маковійнового букета додають морквинку, невеликі качани кукурудзи, горох, квасолю, кріп. На Черкащині колись вважали, що на Маковея треба обов’язково посвятити квіти, бо «від цього квітне господарство». Святити несли також вінок із квітів і колосків, посередині якого ставили свічечку.

4890066161_996a8294dc

На Поділлі святили цілий сніп городини та зілля, обв’язаний червоною китайкою. З ним урочисто обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись і на наступний рік отримати гарний врожай і примноження в господарстві.

Освячений букет кладуть за образами, і він зберігатиметься там аж до весни, а деякими травами і маком будуть користуватися за необхідності, адже «освячене зело до всякої слабості здібне». Навесні мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до кіс – «щоб не випадало з голови волосся».

f510a66fabdafcb6666ddb41d6b51ce2

Сакральний статус маку в українців був доволі високим. Ним обсипали корів і господу «від усього лихого». На Черкащині маком обсипали «всяку новопримножену тварину», приказуючи: «Щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин».

Навіть зараз дехто з міських жителів зберіг цю народну традицію ставлення до маку як до оберегу. Наприклад, посипають маком біля порогу квартири, де народилася дитина, щоб її не наврочила якась людина, що прийде провідати породіллю.

maki

Окрім звичайного городнього маку, дівки-чарівниці на Маковея святили мак-видюк (самосійний, дикий мак), що в народному знахарстві вважається засобом проти чародійства, а також проти упирів і так званих «ходячих покійників». Таким маком треба було обсипати навкруги себе або обсипати дім – зробити магічне коло з маку – тоді всі вроки і хитрощі відьми пропадуть безслідно. За народними уявленнями, відьма або упир не могли заподіяти людині шкоди, аж поки не визбирають весь мак до зернини. Вважалося, що відьми дуже боялися такого маку, особливо з першої маківки, яку вони намагалися вирвати на чужому городі.

1427922737149409248

На Маковея святили також свіжовикачаний мед у стільниках. Обрядовою їжею в цей день були «шулики» – печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Ця їжа дуже смачна, особливо її люблять діти. Готували також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.

520b7b5e91f45

Свято Маковея називається в народі “Першим Спасом”, медовим Спасом.

Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається надзвичайно корисною від усіх хвороб.

Матеріал підготовлений за даними інтернет-джерел.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *