День українського козацтва відзначається 14 жовтня!

День українського козацтва відзначається 14 жовтня!

Щороку 14 жовтня в Україні відзначається День українського козацтва згідно з указом Президента України від 1999 року, «враховуючи історичне значення і заслуги козацтва в утвердження української державності та його істотний внесок у сучасний процес державотворення».

Незважаючи на величезну кількість спірних питань, що стосуються козацтва, не можна недооцінювати його роль у формуванні такої держави, як Україна. Саме воно стало ідеальним консолідуючим фактором, який об’єднав народ навколо однієї ідеї — домогтися незалежності і збудувати власну державу.

Як суто національне, українське явище, козацтво з’явилося в 14-му столітті. З самого початку воно складалося виключно з вільних людей, які все своє життя присвятили захисту Батьківщини від ворогів.

Головною характеристикою Запорізької Січі можна назвати, в першу чергу, демократичність. Цим вона випередила Європу на цілі століття. У той час, коли по всій Європі утвердилося різкий поділ суспільства на класи і соціальні верстви, в Запорізькій Січі всі вважалися рівними товаришами, братами з рівними правами і обов’язками для всіх козаків. Тут були два слова, які залучали кожного: свобода і рівність. Козацька свобода — це далеко не анархія. Ця свобода породжувала зобов’язання і полягала в тому, що хто виконав покладені на нього обов’язки, той і мав свободу. А рівність було в тому, що на Січі не було місця ні слугам, ні панам.

З липня 2002 року в нашій країні діє Українське реєстрове козацтво — громадська організація, яка вважає себе правонаступницею і продовжувачем традицій козацтва України. Вона об’єднує майже 70 тисяч козаків. Напрямки діяльності Українського реєстрового козацтва: науково-освітній, духовно-ідеологічний, економічний, соціальний, національний і військове. Серед козацьких утворень є: «Козацтво України» (2001), «Українське козацтво» (1991), «Союз козацьких організацій України» (1999), «Об’єднане козацтво України» (2003) та інші.

З 1991 року регулярно організовуються кінні походи, походи на чайках, фестивалі-турніри бойових мистецтв та національних видів єдиноборств. У 2001 році була створена Всеукраїнська федерація козацького двобою та Міжнародна федерація бойового гопака.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *