Чому не варто ділитися своїми планами

Чому не варто ділитися своїми планами

“Хочеш розсмішити Бога – розкажи йому про свої плани”, – свідчить приказка. Дійсно, іноді навіть ретельно продумані, “вірні” перспективи зриваються у зв’язку з непередбаченими обставинами. Або людина сама відмовляється від наміченого. Виявляється, ще в минулому столітті цей феномен привертав увагу численних дослідників.
Здавалося б, якщо щось намітив (купити машину або будинок, поїхати у відпустку за кордон, одружитися, почати бізнес), логічно повідати про це друзям і знайомим, щоб вони нас підтримали і пораділи за нас. Проте ще в 1933 році зарубіжні психологи з’ясували, що, чим більшій кількості людей ми повідаємо про свої наміри, тим менше вірогідності, що вони будуть втілені в життя.У чому ж тут фішка? Якщо ми розповідаємо про свої плани заздалегідь, це в нашій підсвідомості стає фактом, що відбувся, вважає дослідниця Віра Малер. А раз мета підсвідомо вже досягнута, то, відповідно, у індивіда знижується мотивація.
Професор психології Нью-Йоркського університету Пітер Голлуітцер торкнувся цієї теми ще в 1982 році у своїй книзі “Символічне самозаповнення”. Не так давно він провів ряд досліджень, в яких взяли участь 63 людини. Виявилось, що люди, які не ділилися своїми планами з іншими, виконували їх з більшою вірогідністю, ніж ті, хто публічно розповідав про них і діставав схвалення і підтримку оточення.
Професор Голлуітцер вважає, що розповідь про свої наміри дає нам “передчасне почуття завершеності”. У нашому мозку є присутніми так звані “символи ідентичності”, які допомагають нам скласти уявлення про самих собі.Щоб такий символ виник, досить не лише дій, але і просто розмов про них. Припустимо, Ви розповіли про свій намір написати дисертацію і представили себе кандидатом або доктором наук. Мозок задовольнився цією грою уяви, і у Вас зникає стимул робити щось для досягнення цієї мети – поступати в аспірантуру, шукати наукового керівника, сидіти у бібліотеці, збираючи матеріал, і ін.
джерело: karpachoff.com

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *