Найбагатша синагога України знаходиться у Сатанові

Найбагатша синагога України знаходиться у Сатанові

Найбагатшою синагогою України називають юдейський храм у Сатанові на Хмельниччині. Підставою для цього стали гроші, які витратили на реставрацію синагоги. Люди говорять про мільйони гривень.  Коли потрапляєш у храм та бачиш мармур, дерево та каміння, які використали для реставрації, у людських підрахунках не сумніваєшся.

IMAG1839

IMAG1841

IMAG1847

IMAG1852

 

Сатанівська синагога – чи не єдина у Східній Європі, бо одночасно і синагога, і цитадель. Товщина її стін сягає двох метрів. У 2015 році храм відзначив 500-річний ювілей.

IMAG1830

IMAG1831

Споруда відноситься до синагог «героїчного періоду» і являє собою не лише Божий дім, але й досить пристойну фортифікаційну споруду. Свого часу вона була одним із головних вузлів міської оборони Сатанова, а на її даху стояла гарматна батарея.
Пам’ятка історії та культури загальнонаціонального значення довгий час стояла пусткою та без жодного господаря. В останні десятиліття вона взагалі знаходилася в аварійному стані та могла обвалитися у будь-який момент.

IMAG1835

IMAG1852

IMAG1854
Навесні 2012 року стара синагога, нарешті, знайшла собі господарів. Будівлю узяла під опіку Хмельницька обласна юдейська релігійна громада. Термінові рятувальні невідкладні роботи почали вже восени того ж року.

IMAG1843

IMAG1844
Унікальним є те, що в її інтер’єрі дивом збереглись рештки вирізьбленого з каменю, поліхромічного аронкодеш 17 століття. Це своєрідний вівтар при східній стіні молитовного залу у вигляді шафи для зберігання Тори. Разом з бімою (кафедрою для читання тори і проповідей) вони є головними святилищами синагоги.

IMAG1858

IMAG1851

IMAG1836
У центрі вже відреставрованого храму каміння зі Святої Землі. Щира молитва на якому неодмінно буде почута.

IMAG1849

IMAG1856

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *