Мама-терапія – магія маминого слова

Мама-терапія – магія маминого слова

Cтаття психолога і блогера Ольги Каляєвої про магію маминого слова – можливо, найпотужніша магія в житті дитини, що зціляє, лікує і надихає.
Коли ми тільки починали боротьбу за нашого старшого сина, нам один психіатр – крім всього дуже дивного і не корисного – зробив величезний подарунок. Він розповів про один експеримент, який провели в Англії.
Мами хворих хлоп’ят щоночі проводили простий ритуал. Після того, як дитина заснула, вони чекали активної фази сну – це десь хвилин через п’ятнадцять. А потім говорили дитині прості слова:
“Я люблю тебе. Я пишаюся тобою. Я дуже рада, що ти мій син. Ти найкращий для мене”.
Текст приблизно для всіх однаковий.
І порівнювали цих хлоп’ят з іншими – з аналогічними діагнозами, але мами яких нічого їм не нашіптували вночі. Малюки, що отримували мамині нічні освідчення в коханні, видужували набагато швидше. Ось така материнська магія.
Ми практично відразу почали це впроваджувати. Куди простіше – на відміну від більшості терапій, це безкоштовно, завжди під рукою. Спершу я говорила те, що належало за сценарієм. Потім почала проявляти імпровізації. Пройшло вже п’ять років, а я досі нашіптую різні слова своїм хлопченятам. Кожному з них і майже щоночі.
Аутизму у Дана вже немає. Я упевнена, що мої нашіптування зіграли свою роль. Є ще щось, що важливо розуміти – магія працює в обидві сторони! Отримують щось дуже важливе і мама, і дитина. Хоча у кожного це “Щось важливе” своє.
Що це дає?
Відчуття близькості з кожним з дітей.
Це ні з чим не порівнянне відчуття. Скільки б їм не було років, у момент сну вони схожі на маленьких ангелів. Вдень їх буває не так просто обійняти або потримати на руках – у них вже стільки справ! А вночі я обіймаю кожного з них, говорю про те, що важливо для нас обох. І я відчуваю, як росте і міцніє наша близькість.
Індивідуальний час для кожного.
У потоці днів я не завжди можу приділити кожному персональний час. Найчастіше ми всі разом, однією командою. Граємо, спілкуємося, їмо – всі разом. Але у цей момент кожен з них – особливий. Тому що кожному я говорю різні слова. Виходячи з того, що зараз хочеться і треба сказати саме цьому малюкові.
Я можу сказати щось важливе, що вдень може бути не почуте.
Дні бувають різні. Іноді від великої кількості інформації або солодощів малюки можуть поводитися не дуже добре, і це ускладнює наше спілкування. Але коли я вночі шепочу їм на вушко про те, як я їх люблю, усе це залишається у минулому. Сварки, непорозуміння, образи.
Дитина відчуває любов.
Якось я прочитала про те, що дитині варто частіше говорити фразу такого роду : “А ти знаєш, що якби треба було вибрати, то з усіх дітей світу ми б вибрали тебе”. Коли я уперше сказала це Матвію, він був в захваті і здивуванні одночасно. Він ходив і повторював: “Що, правда мене?”.
Так я зрозуміла, що дітям дуже важливо відчувати, що вони особливі, що вони важливі і потрібні, саме такі, які вони є.
Тепер ця фраза разом з “А я тобі сьогодні говорила, що я тебе люблю”? міцно оселилася в нашому житті. Більше того, Матвій – оскільки він найбалакучіший – у відповідь завжди говорить про те, що він би вибрав нас як батьків і обов’язково вибрав би своїх братиків.
У розміщувальній терапії є таке поняття як “дозволяючі фрази” – фрази, які ми говоримо під час розставляння, і вони міняють світовідчуття людей, лікують їх душі. Слова зазвичай прості – про любов, прийняття, жаль. Так от я виявила, що якщо важливі фрази говорити своїм дітям вночі, то багато проблем вирішуються самі. Які фрази бувають і які говорю зазвичай я:
– “Тобі не треба нічого для мене робити, я люблю тебе за те, що ти є”. Багато хто обуриться. Але фраза не про те, що ти можеш не мити посуд.
“Я дуже рада, що ти є”. Особливо допомагає тим, для кого дитина була не дуже бажаною.
– “Я рада, що ти хлопчик”. Якщо ви, наприклад, хотіли дівчинку і довго не могли прийняти стать своєї дитини.
– “Ми з татом тебе дуже любимо, ти наш син” – ключове слово тут “наш”. Допомагає, якщо у вас є тенденція дітей перетягувати, втягувати і ділити.
– “Мені дуже шкода”. Фраза підходить, якщо впродовж дня ви посварилися, не було розуміння, карали, зривалися. Не варто благати про пробачення – це порушує ієрархію. А ось вибачитися – і сказати, що вам дуже шкода, варто.
– “Я пишаюся тобою”. Особливо допомагає, коли ви намагаєтеся з дитини зробити того, ким він не є – і ким, можливо, ніколи не буде. Допомагає і для тих дітей, які дуже відрізняються від інших, – особливих, наприклад.
– “Я люблю тебе”. Три чарівні слова від всього. Якщо в них вкладено почуття. Тобто, якщо ви вимовляєте не машинально якісь склади і букви, а з усім серцем видихаєте освідчення в коханні.
Як вибрати фрази?
Можна і треба пробувати різні. І ви зрозумієте, які для вас і дитини зараз важливі і потрібні. Наприклад, за собою помічаю, що після тієї фрази, яка дуже важлива сьогодні саме для мене, відбувається – сам по собі – глибокий видих. Щось розслаблюється всередині.
Те ж саме з дитиною. Коли йому важливо щось зараз почути, наприклад, про те, що ви їм гордитеся, він видихає і розслаблюється. Просто простежте. Іноді такі знаки не відразу помітні, іноді вони не такі яскраві. Але критерій зазвичай один – деяке розслаблення.
На вимовляння чарівних фраз треба настроїтися. Не можна, як я вже говорила, робити це механічно. Важливо підійти до процесу з душею, а не бігцем. Мовляв, зараз три хвилини повторю за папірцем, і все стане добре. Найскладніша робота відбувається всередині. Щоб слова були магічними, їх цією магією треба заряджати. А заряд, потрібний нашим дітям, знаходиться в нашому серці.
Іноді для того, щоб сказати такі прості слова, треба спочатку сказати щось схоже своїм батькам (у серці). Я знаю дівчаток, які під час перших сеансів ридали над сплячим малюком. Від свого власного дитячого болю. Але магія тому і магія, що вона лікує. У тому числі і наші, материнські, серця.
Сеанс не має бути довгим. Це усього лише три-п’ять хвилин. Але дуже емоційно насичені п’ять хвилин. Важливо робити це регулярно і по трохи. Маленькими кроками. А не намагатися один раз за тиждень нашептати три години любові. Ми ж їмо щодня по кілька разів, а не робимо це тільки в неділю, вірно?
І крім того, не забувайте говорити такі фрази і вдень, мимохідь, без жодного приводу. Обіймати їх просто так, якщо проходили мимо. Цмокнути потилицю, яка сидить поряд. Це те, що діти запам’ятають на все життя. І швидше за все, саме це вони і згадуватимуть.
Не можна недооцінювати силу слів матері. Для того, щоб визнати це, згадаєте, які слова вашої мами ви пам’ятаєте і зараз, опісля тридцяти, сорока років. І які з них були для вас важливими.
Ця магія доступна вам завжди, не коштує грошей, для цього не треба нічого особливого. Просто дочекатися, коли ваш малюк солодко сопітиме – і прошепотіти йому щось важливе на вушко.
“Я люблю тебе. Я пишаюся тобою. Ти найкращий син для нас з татом” – Що може бути простіше і чарівніше, ніж такі слова, сказані серцем люблячої матері

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *