Лукашенко погрожує відсталим колгоспам приватизацією

Лукашенко погрожує відсталим колгоспам приватизацією

Неефективні сільськогосподарські підприємства Білорусії будуть приватизовані, якщо протягом півроку вони не вийдуть на беззбитковий рівень роботи, заявив президент країни Олександр Лукашенка.

Про це пише «Независимая газета».

«Ми домовилися, що повинні підтримати тих, хто сьогодні може вийти на беззбиткову роботу і працювати самостійно, а тим, які не хочуть і не можуть, ми можемо дати термін як мінімум до кінця року і приватизувати, продати тим, хто хоче працювати», – висловився Лукашенко

При цьому, за його словами, керівники збиткових господарств там уже не працюватимуть.

Експерти переконані, що такі заяви – не лише спроба налякати безгосподарних керівників. Продаж колгоспів – це крах усієї білоруської економічної моделі, на що влада ніколи не піде. «Лукашенка добре розуміє, що приватна власність є загрозою для його особистої влади», – говорить з цього приводу мінський економіст Лев Марголін. На думку експерта, збиткові господарства просто «дадуть у навантаження» успішним або промисловим підприємствам, що вже практикувалося в Білорусі (свої колгоспи мав навіть нацбанк).

Ось уже 20 років періодично виникає питання: давати колгоспам гроші чи ні. Якщо грошей не дати, то вони помруть остаточно, а якщо дати, то гроші вони не повернуть, пояснює Марголін. За його словами, Лукашенко дуже часто погрожував, що більше грошей збитковим сільгосппідприємствам не дасть, але далі слів справа не йшла. Так буде й цього разу, впевнений експерт.

У травні білоруський президент уже намагався налякати працівників сільського господарства: він обіцяв підписати указ, що заборонить колгоспникам і робітникам радгоспів змінювати сферу діяльності і переїжджати в міста.

«Білоруська ділова газета» пише, що, за офіційним даними, у I кварталі 2014 року в Білорусі 38 сільгосппідприємств були визнані збитковими, але це дані з врахуванням держдопомоги. Економісти оцінюють частку збиткових підприємств у майже 60%, додаючи, що у багатьох випадках збитковість закамуфльована дешевими кредитами і дотаціями, а також колосальними знижками на пальне, добрива тощо.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *