Суми – твоє місто

Північно-східний край України, кордон з Росією, меланхолійна романтика Десни, Сули і Псела. Сіверський край – це колись. Область, багата мурованими церквами, класицистичними маєтками, старовинними парками.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Люди жили тут ще в період неоліту. До наших днів збереглися залишки поселень черняховської культури, праславянских, а також северянських поселень VІІІ—Х ст. та часів Київської Русі. З кінця XIV і до середини XVII ст. місцевість, де розташовані сучасні Суми, не була заселена.

3_28_06_h640

З 1652 року сюди почали переселятися українські селяни з Правобережної України, що знаходилися в той час під владою Речі Посполитої. Місто заселялося кількома хвилями переселенців з-за ріки Дніпро, але засновником Сум вважається полковник Герасим Кондратьев, який прийшов сюди в 1655 році з групою козаків-переселенців з містечка Ставище Білоцерківського полку. Переселенці прийшли не на порожнє місце. Є дані, що люди жили тут набагато раніше. В районі Луки і колишнього села Тополя (там, де тепер вул. Тополянська) знайдені залишки більш давніх поселень — давньослов’янського і часів Київської Русі. Але Суми, вони ж «Сумино містечко», з’явилися тоді, коли тут почали жити козаки Герасима Кондратьєва.

6984667_7d5330c1

Починаючи з XVIII ст. Суми перетворюються в значний торгівельний центр. За своїм розмахом сумські ярмарки займали перше місце на Слобожанщині. На щорічних ярмарках збиралися купці з усієї України, а також з Росії та Західної Європи і Азії. Великим попитом користувалися вироби сумських ремісників: гончарів, ковалів, ткачів, ювелірів.

1375099926_msto-sumi

З початку XIX століття в Сумах з’являються люди, які значно вплинули на долю міста і змінили його вигляд. Це родина Харитоненко. Її засновник, Герасим Омелянович, власною працею увійшов до купців третьої гільдії і досить успішно вів справи. А його син Іван «працював з цукром»: спочатку це була тільки торгівля, а потім і численні цукрові заводи на Сумщині.

Суми-краєзн

На початку ХХ ст. в Сумах за участю закордонного капіталу активно починають розвиватися промислові підприємства.

Сьогодні Суми є важливим адміністративним, економічним і культурним центром. Це прекрасне сучасне місто, в якому архітектурні та сучасні будинки сусідять з незайманими куточками природи. Пік будівництва міста припадає на 80-ті роки.

сумы

Суми — важливий культурно-просвітницкий центр. Місто має п’ять вищих навчальних закладів, багато технікумів і професійних шкіл. Для гостей та жителів міста відкрито два театра і філармонія, краєзнавчий музей, художній музей «Мала Третьяковська галерея», в якому представлено багато майстрів західно-європейського та російської живопису від XV ст.

images

У місті багато архітектурних пам’яток, серед яких Спасо-Преображенский Собор шедеври живопису російських митців кінця 19 століття, найстаровинні збудовані запорізькими козаками. Воскресінська церква XVII—XVIII ст., усипальниця меценатів міста Суханова та Харитоненко, надгробки яких виконані відомим французьким скульптором Арістідом Круазі.

sumy_akad2

З Сумами пов’язані імена багатьох відомих людей. У 60-ті роки XVIII ст. місто відвідував український філософ і просвітник Г. Сковорода. Тут проживали і вели наукову та творчу діяльність поети Тарас Шевченко, Леся Українка, Олександр Олесь, актор Михайло Щепкін, скульптор Олександр Кавалерідзе, відомі письменники Антон Чехов, Андрій Хвильовий, композитори Петро Чайковський, Сергій Рахманінов, художники Іван Крамской, відомі фізики Олександр Йоффе, Борис Лазарєв, педагог Антон Макаренко.

1351061778_sumy_3

Тут в 1810 р. народився відомий петербурзький видавець та книготорговец І. Лисенко, який одним із перших видав твори Т. Шевченка. У 1899 р. в місті працював А. Купрін, а в 1902 р. для виступу в суді в якості адвоката приїздив В. Короленко. На даний час Суми є одним з найбільших промислових центрів України (провідні галузі — хімічна, харчова, машинобудування, металообробка).

80866136

foto_1

Ñóìû

slide2

SUMY78

 

f4ea4d10wirg7

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *