Черкаси – мальовниче місто на Дніпрі, славетне своєю козацькою бувальщиною та природними багатствами.

uJ1LTt1DlvQ

Черкаси — одне із мальовничих міст України з населенням понад 300 тис. осіб — розташоване на південь від Києва, на правому березі Дніпра. Це адміністративний, економічний, науковий і культурний центр Черкаської області.

_-Va1mAbimA

Територія нинішніх Черкас була заселена 40 000 років тому в епоху палеоліту.

У VII—III столітті до нашої ери велика частина придніпровських степів була зайнята скіфами. Саме на цих землях Придніпров’я формувалося ядро східнослов’янських племен, з який і взяла початок Київська Русь.

Перша згадка про Черкаси належить до 1394 року, коли вони вже були укріплені мостом на південних рубежах Київської землі. Згодом край став частиною давньоруської держави, своєрідним форпостом на шляху войовничих кочівників, які здійснювали набіги з південних степів на ці слов’янські землі.

У XIV — першій половині XVII століть населення Черкас страждало від татаро-монгольської навали, вело боротьбу проти турецько-татарського ярма, проти гніту литовських феодалів і польської шляхти.

До ліквідації Київського удільного князівства (у 1471 році) Черкаси входили до його складу, а після ліквідації — до складу Київського воєводства Великого Литовського князівства. З XV ст. місто стало центром Черкаського староства. Тут постійно перебував староста, намісник великого литовського князя, а після Люблінської унії 1569 року — польського короля.

У XV столітті на Черкащині з’явилися перші поселення козаків, і Черкаси стали їх потужним укріпленням в боротьбі проти польської шляхти, набігів турків та кримських татар. (За назвою міста, навколо якого селилися козаки, їх стали іменувати і Черкасами, а в російських документах XVI—XVII ст. черкасами називали всіх українців взагалі). Для захисту від ворогів був споруджений Черкаський замок. На початку XVI століття замок зміцнили. Це допомогло в 1532 році витримати тридцятиденну облогу кримської орди. В 1549 році звели новий більш потужний замок. Він був на високій горі біля Дніпра. Місто розбудовувалося навколо замку. Він також мав укріплення — острог з двома воротами.

Мешканці Черкас активно брали участь у селянсько-козацьких повстаннях кінця XVI — першої половини XVII ст. У травні 1593 року під Черкасами відбулася жорстока битва загону повстанців під керівництвом К. Косинського.

Значну роль Черкащина зіграла у визвольній війні українського народу 1648—1654 рр. проти польських магнатів. Документи і речові експонати краєзнавчого музею розповідають про події в краї у період визвольної боротьби народу під проводом Богдана Хмельницького. Тут зберігаються козацькі прапори і копія першого листа Богдана Хмельницького до російського царя Олексія Михайловича.

За Андрусівським договором (1667) Черкаси знову відійшли до Польщі. В умовах запеклого національного гніту і посилення феодально-кріпосничої залежності розгорталися селянські повстання. Одним з великих повстань XVIII століття на Правобережній Україні був виступ селянських мас на Черкащині проти польсько-шляхетського гноблення, відоме під назвою «Коліївщина».

У 1793 році місто стає повітовим містом Російської імперії,  Київської губернії, що позитивно позначилася на розвитку міста. Починають виникати значні промислові підприємства, найбільшим з яких була тютюнова та сигаретна фабрика. Помітного розвитку торгівля досягла в середині XIX ст. Щороку в місті відбувалось 7 ярмарків, базарів — один раз на тиждень. Виріс вантажний оборот пристані на Дніпрі. Черкаси стали одним з головних перевалочних пунктів лісу, який сплавляли з північних районів по Дніпру. Розвиток економіки сприяв зростанню міста. Забудова Черкас велась за планом 1815 року, який передбачав створення кварталів з прямими вулицями.

images (5)

31653960

У другій половині XIX ст., після реформи 1861 р., будівництва залізниць, у Черкасах почала розвиватися промисловість; виникають, зокрема, цукрово-рафінадний і механічний завод, кілька тютюнових фабрик.

Коли в Росії почалися могутні революційні виступи, в березні 1905 року страйкували робочі Уманських друкарень, пекарень, заводу, де переплавляли чугун а в травні-червні Шполянських і Черкаських цукрових заводів.

У лютому 1917 року в країні перемогла буржуазно-демократична революція і активізувалась робота більшовицьких організацій на Черкащині.

У листопаді 1922 року почав виробництво Смілянський цукровий завод, через рік почали випускати продукцію ще десять цукрових заводів.

Під час Великої Вітчизняної війни Черкаси 834 дні були окуповані ворогом. За цей час гітлерівці завдали місту величезної шкоди, зруйнувавши майже всі промислові підприємства та понад 3 000 будинків. 14 грудня 1943 року Черкаси було звільнено від німецько-фашистських загарбників військами 2-го Українського фронту після запеклих боїв. Почалося відновлення зруйнованого господарства. В кінці 1949 р. промислові підприємства Черкас досягли довоєнного рівня виробництва.

z_bc5706ae

Сучасні Черкаси — один із значних індустріальних центрів України, з потужно розвиненим машинобудуванням, хімічною, легкою, харчовою промисловістю.

facevoll-572x366

У Черкасах є три вищих навчальних заклади (Черкаський Державний Університет ім. Богдана Хмельницького, Інженерно-технологічний інститут, Інститут управління бізнесом), ряд середніх спеціальних навчальних закладів, проектно-дослідницькі установи, 2 театри, радіо і телецентр, кілька великих бібліотек, музеїв, спортивних споруд.

_____________________

З Черкасами пов’язані імена великого українського поета і видатного художника Тараса Шевченка, української актриси Марії Заньковецької, українського драматурга Івана Карпенка-Карого,  українського композитора Кирила Стеценка, українського поета і громадського діяча Павла Тичини та багатьох інших. Тут жили і творили письменник Лесь Хомин, поет Василь Симоненко.

2883e9339e89386999a3e73c16bb107b

4356a1112db9deb04d51b8c5489b90ca_600x1000

96dfbf228bef9da4270b56de6ddc338e_600x1000

134482_640

200815dbff977cf9ef59f6677e2ac540_600x1000

127957_600

cveto3

images (2)

images (3)

images (4)

IMG_9835

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *