Червоногородський замок – один з найзагадковіших і найромантичніших замків Тернопільщини.

Нирків — село на  Тернопільщині, розташоване на річці Джурин. Перша писемна згадка про Нирків датується 1714 р., хоча початки колишнього села Червоногород належать до 14 століття.

Червоногород (польськ. Czerwonogrod), Червоноград, Червоногруд, буть як. Назва походила від кольору ґрунтів у долині Джурина.

09490614

Шістнадцятиметровий водоспад із «сходинками» утворили штучно, русло річки Джурин змінили ще сотні років тому. За переказами, змінили його турки, щоб здобути замок у Червонограді. Небезпідставною цю версію можна вважати ще хоча б тому, що каньйон навколо руїн замку виглядає так, ніби колись там протікала повноводна річка. До того ж, неподалік водоспаду досі є мурований міст через старе русло.

Íàïîëåîí Îðäà

У ХІХ столітті на водоспаді працював водяний млин, а майже через сто років там запрацювала гідроелектростанція, яка забезпечувала струмом села Нирків, Нагіряни і Солоне. Тепер ГЕС немає. Поруч також є невеликий лісовий водоспад «Дівочі сльози» і печера.

image,3992,1024,4717832

Нині водоспад вважається найвищим рівнинним водоспадом в Україні і є гідрологічною пам’яткою природи місцевого значення.

adrqluekfk

Червоногородський замок — оборонна споруда, у першій половині XIX ст. перебудована на палац Понінським. Розташований в урочищі Червоне на стрімкому пагорбі посеред річки Джурин. Фортеця належала спочатку литовським магнатам, а згодом перейшла до поляків. Власниами були шляхтичі Бучацькім, потім Язловецькі.

Czerw1914

images

Від замку, який почали зводити на початку XVII століття, наразі залишилися лише дві вежі. Але й вони здатні зачарувати своєю величчю.

zamok_4ervonograd_3

Перші відомості про Черлений Городок датуються 1351 роком. На початку XVII століття власник Червоногорода, львівський каштелян Миколай Данилович зводить мурований замок з оборонними вежами, оточений муром.

6a8c56a07515

1672 року замок захопили турецькі війська Магомета ІV.

1778 року вже австрійський уряд продав замок князю  Каролю, який 1820-го розібрав дві вежі і частину будівлі, а дві інші вежі використав для спорудження палацу на фундаменті замку.

p1020112

Його син Калікст на місці старих веж звів нові – вищі, круглої форми в ренесансному стилі. Проект замку розробив львівський архітектор Юліан Захаревич. Ці дві вежі збереглися  донині.

c395d5d53d7f

Декор та зубці круглих веж замку виготовляли у Львові, звідки і були привезені на підводах. В одній з веж облаштовано таємний хід, початок якого зберігся і нині. В цій  вежі східці на другий та третій поверхи облаштовані всередині стіни.

В другій вежі сходи були дерев’яні і розміщалися на внутрішній стіні башти. До Першої світової війни палац досяг розквіту, мав красиві вежі, вишукану терасу в італійському стилі та колонаду з шести колон. Палац оточував великий парк з чарівним фонтаном, що зберігся до наших днів. Під час Першої світової війни палац зазнав значних руйнувань і надалі не відбудовувався повністю.

56652935

Червоногородський замок вважається одним з найзагадковіших і найромантичніших замків Тернопільщини.

img_0329

000006-t

0_108af0_b449a20e_orig

ba1c7ef59530

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *