Українці Грузії (Кутаїсі)

IMG_0673

Сьогодні для української громади Грузії характерне дисперсне проживання. Етнічні українці не живуть компактно. Однак у багатьох містах Грузії створені та працюють осередки українських громад. Серед них Кутаїсі.

вид на Кутаїсі

вид на Кутаїсі

Кутаїсі – друге за розміром місто в Грузії та столиця Імеретії. Розташоване за двісті кілометрів від Тбілісі. Сьогодні там живе трохи менше двохсот тисяч людей. Кутаїсі – одна з давніх столиць Грузії. Пам’ятаєте міф про Аргонавтів? Золоте руно вони викрали саме звідси. Тісні зв’язки в цього міста і з нашою державою. В Україні Кутаїсі має шість міст-побратимів. Напрямки до них показує вказівник, встановлений біля входу у мерію. Шанують у місті і українську громаду.

українська громада в мерії Кутаїсі

українська громада в мерії Кутаїсі

Про гостинність та толерантність грузинської землі розповідають українці Кутаїсі. Єдиний у місті дипломований перекладач з української мови, Лариса Поколенко, називає себе невісткою грузинської землі. Жінка жартує, як майже тридцять років тому її вкрали з рідного Ужгороду, але вона про це жодного разу не пошкодувала.

Лариса Поколенко

Лариса Поколенко

«Я себе дуже добре почуваю. Мене тут дуже добре прийняли. Я маю на увазі не мою сім’ю, а всю  Грузію. Так добре, що коли були важкі часи, коли в Україні було набагато легше,  я могла виїхати. Я цього не зробила, я відчувала, мене тут люблять.  Я завжди це люблю повторювати. Тому що це дійсно так».

Лише рік після народження прожив в Україні Володимир Кротенко – відомий на всю Грузію лікар-онколог. Але одного року вистарчило, аби сьогодні у його серці було дві батьківщини.

Володимир Кротенко - голова грузино-української асоціації "Дружба" і Михайло Ратушний - голова Української Всесвітньої Координаційної Ради

Володимир Кротенко – голова грузино-української асоціації “Дружба” і Михайло Ратушний – голова Української Всесвітньої Координаційної Ради

«Якщо чесно, так. Якщо сьогодні поставити на вагу життя. В Україну я вже поїхати не можу. Тому Грузія – одна з батьківщин. Але чим більше стаю старшим, тим більше тягне туди. Чи земля тягне, чи кров тягне. Не можу сказати. Але це питання… Мені стає погано…»

Українська громада Кутаїсі сьогодні – це близько двох тисяч людей. Найперше це колишні молоді спеціалісти, які приїхали в Грузію наприкінці другої світової, їх діти та онуки. Аби зберегти етнічну самобутність, люди об’єднались у грузино-українську асоціацію “Дружба”. Через проблеми з грішми досі не вдається відкрити недільної школи. Тішаться з того, що мають курси з вивчення української мови у місцевому педагогічному інституті. Мерія міста виділила нове офісне приміщення для асоціації.

вул. Лесі Українки в Кутаїсі

вул. Лесі Українки в Кутаїсі

Та є у Кутаїсі справді український куточок. Тиха вуличка у старому місті носить ім’я Лесі Українки. Будинок, у якому більше ста років тому Леся написала “Лісову пісню” та “Кам’яного господаря”. Українці Кутаїсі з гордістю покажуть вам ці місця. Їх однаково шанують обидва народи. А це чи не найкращий доказ того, що на грузинській землі без комплексу меншовартості витає і український дух.

будинок, в якому жила Леся Українка (м.Кутаїсі)

будинок, в якому жила Леся Українка (м.Кутаїсі)

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *