Українська громада в Сумгаїті (Азербайджан)

Українська громада в Сумгаїті (Азербайджан)

Перша українська громада Азербайджану створена у місті Сумгаїт у 1992 році. І це не випадково. Після закінчення другої світової війни чимало українців приїхали на узбережжя Каспію аби звести нове індустріальне місто хіміків. Були часи, коли Сумгаїт називали містом молоді та українців.

IMG_0427

IMG_0428

 

Сумгаїт розташований на березі Каспійського моря за тридцять кілометрів на північ від Баку. Третє за площею та за кількістю населення місто Азербайджану. Будували Сумгаїт як центр нафтохімічної промисловості. За свою історію місто пережило чимало. Індустріалізація та економічне піднесення. Вірменські погроми 1988 року призвели до масової втечі вірменського населення і стали переломним моментом у розвитку карабахського конфлікту. Не оминув Сумгаїт і економічний занепад після розпаду Радянського Союзу. Сьогодні життя налагоджується. Сумгаїт став культурним центром, який потопає у зелені дерев та квітів. А ще у Сумгаїті цінують азербайджано-українські відносини. Влада міста покладає чимало надії на підприємців обох країн.

 

«Без преувиличения можно сказать, что все живущие в нашем городе украинцы – активные члены нашего общества. Активно учавствуют во всех делах строительства города, его развития, общественной жизни города. Здесь действует община украинцев. Они своими песнями и фольклером всегда украшают наши национальные праздники. Мы всегда в их праздниках учавствуем», –  Абульфас Бабаєв, голова муніципалітету м. Сумгаїт

 

Слово “Україна” у Сумгаїті як пароль. Вам і на ринку продадуть дешевше і підкажуть та порадять. Киянка Алла Степанова одинадцять років живе в Азербайджані. Напочатках, каже, сумувала. Але люди допомогли.

 

«Проблем не ощущала. Но избыток внимания был. Дети говорили, что у меня желтые волосы. А так нет Отношение хорошее. Люди, когда знают, что украинка, то сразу говорят, что мы украинцев любим. Служил, учился, друзья. С людьми хороше. Очень контактные люди».

 

Українці Сумгаїта у громаду об”єднались першими в Азербайджані. Тут працює Сумгаїтське відділення “Української громади в Азербайджані імені Тараса Шевченка” та центр української культури імені Лесі Українки. У непрості 90-ті люди допомагали один одному вижити. Сьогодні намагаються зберегти зв’язки з Україною. Розмовляючи у своїй більшості російською, говорять про необхідність вивчення української та сподіваються відтермінувати у часі процеси асиміляції української молоді в азербайджанське суспільство.

 

Аби в Азербайджані бачили, що Україна своїх закордонних громадян шанує, українці Сумгаїту  запрошують делегації різних рівнів. А ще розповідають про труднощі з якими зустрічаються азербайджанські українці при намірі отримати посвідчення « Закордонного Українця». Але навіть про проблеми українці Сумгаїту говорять з оптимізмом, великою любов’ю та повагою до України.

 

«Моя рідна Україна. Я тобі шлю низький уклін. Від себе від свого народу, який живе в Азербайджані. Нехай цвіте і процвітає Україна. Нехай завжди над нею буде мирне небо. Нехай люди живуть так, як вони цього достойні. Низький тобі уклін», – Надія Яндарова, керівник центру української культури ім.Л.Українки, голова Сумгаїтського відділення “Української громади в Азербайджані ім.Т.Шевченка”.

 

 

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *