Українська громада Азербайджану. Діяльність, проблеми, перспективи…

Українська громада Азербайджану. Діяльність, проблеми, перспективи…

 

За даними останнього перепису населення Азербайджану українська національна меншина налічувала близько 28 тисяч людей. Однак, за неофіційними даними української громади цієї республіки, тих українців, хто зберіг мову, дотримується традицій, забезпечує самоідентифікацію не більше трьох тисяч. Сучасна громада українців в Азербайджані зародилась в часи розпаду Радянського Союзу. Один з її організаторів українець з Миколаївщини, який вже сорок років живе та працює в Баку, Олександр Зарічний згадує.

 

«Люди зіткнулись з непростою ситуацією. Моральною. Духовною. Виникли проблеми, люди були розгублені. Виникла ідея об”єднатись, щоб впевнено чутись в цій обстановці. Але думки не було, що покинути, переїхати, а потрібно було адаптуватись. І згуртуватись, щоб вирішити ті проблеми, які виникали», – Олександр Зарічний, голова “Української громади в Азербайджані ім. Т.Шевченка”

 

візит делегації УВКР до Азербайджану

візит делегації УВКР до Азербайджану

І вони залишились та об’єднались. Аби згадати мову, не забути звичаї і традиції та показати вже незалежному Азербайджану, що українці шанують землю та народ, які їх прийняли. На початку дев’яностих заснували “Українську громаду в Азербайджані імені Тараса Шевченка”, з 2001-го року в Баку працює Українська недільна школа, у місті Сумгаїт діє Центр української культури імені Лесі Українки, а у 2008-у активісти-бізнесмени української громади створили організацію “громадське об’єднання сприяння економічним зв’язкам “Азербайджан-Україна”. Українці в Азербайджані справді на особливому рахунку. Свою роль відіграють давні дружні міждержавні стосунки, економічна зацікавленість один в одному та не завжди зрозуміла, закладена десь на генному рівні любов до України.

 

«Одним реченням це стратегічний характер відносин, який відповідає статусу обох держав і рівним відносинам. Між нами немає старшого і меншого брата, меншовартості. Ми природньо рівні партнери, які з повагою ставлять один до одного. Ніколи в нас не було політичних суперечок, не було жодних проблем, які б на сьогодні не дозволяли нам активно розвивати співпрацю», – Олександр Міщенко, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Азербайджан

 

 

«Про Україну тут багато знають. Багато вчились в Україні, в армії служили. Враження спогади про Україну. Я, наприклад, ніколи на собі особисто не відчувала якогось пресу. Я завжди з гордістю говорю про те, що я українка і відразу сприймають мене позитивно», -Леся Керімова, директор українського культурно-освітнього центру та української недільної школи у м. Баку

 

У свою чергу Азербайджан сприймає українську діаспору як невід’ємну частину свого народу.  І чекає від неї більшої активності у громадсько-політичному житті країни.

 

«Вы проводите праздники украинской культуры, религиозные праздники. Это все хороше, но мне бы хотелось от украинской общины большего участия в делах общественных и государственных. Я думаю, что настала пора более активно быть представленым украинцям хотя бы на уровне муниципальных структур. Обязательно нада выдвигаться», – Ельвіра Ахундова, депутат Мілі Меджлісу ІІІ – IV скликань

 

Ельвіра Ахундова, Михайло Ратушний, Олександр Зарічний

Ельвіра Ахундова, Михайло Ратушний, Олександр Зарічний

У тому, що українська діаспора Азербайджану дієва, ми переконались. Люди зустрічаються, відзначають  українські свята, вшановують пам’ять Великого Кобзаря, співають українських пісень, приводять на зустрічі своїх дітей та онуків. Поряд з «Українською громадою Азербайджану імені Тараса Шевченка» виникла необхідність у створенні ще однієї громадської організації – Українського конгресу Азербайджану. Її голова шанований в республіці підприємець, азербайджанець за місцем народження та українець за походженням і відчуттям Ігор Яковенко переконаний, що майбутнє в української громади Азербайджану є.

 

«Нам украинцам нужно быть более активными. Нам нужно консолидироваться. Нам нужно забыть то, что нас разъединяет. Нам нужно объединиться на какой то платформе. В качестве такой платформы я бы видел дружбу между Украиной и Азербайджаном. Это помощь в изучении языка. Вот я даю вам интервью на русском. Я понимаю украинский, но не очень хорошо говорю. Это моя проблема. Я думаю, что это проблема 95 процентов украинцев в Азербайджане».

 

Тепер перед  українською громадою Азербайджану постала ще одна проблема, проблема єдності.  Причини розколу називають різні: гроші, амбіції, різні погляди на роль та розвиток громади. Спілкуючись з представниками обох громад, переконуєшся, що українці Азербайджану таки знайдуть порозуміння. У них багато спільного в минулому та багато запитань до майбутнього. Найперше мова йде про отримання статусу закордонного українця, можливість навчання представників діаспори в українських вишах за державною програмою, втілення в життя програми повернення закордонних українців, створення власного інформаційно-культурного центру, збереження української мови, звичаїв та традицій. У вирішенні цих питань без Української держави українцям Азербайджану не обійтись.

Ігор Яковенко, Олександр Зарічний

Ігор Яковенко, Олександр Зарічний

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *