Перун і Берегиня – давньоукраїнські божества.

Перун і Берегиня – давньоукраїнські божества.

Нещодавно ми відзначили дуже цікаве свято, якому поки що не приділяємо значення. А це свято стосується кожного з нас, наших сімей і родин – свято Берегині. Берегиня – Богиня-захисниця народу, відома сьогодні як берегиня народної пам’яті, яка зберігає прадавні звичаї. І хоча таке розуміння Берегині є лише даниною сучасному поетичному мисленню, ми все ж ставимось з повагою до цієї постаті.

bereginia_lada

Берегиня до сьогодні залишається малодослідженою. Тому звертаємо увагу на деякі маловідомi риси цієї Богині. У Велесовій книзі вона згадується так: «Течуть ріки великі на Русі, а повна вода дзюрчить…” – співали стародавні про тих бояр, що не боялися до полів проти готів виходити і багато літ битися за вольність руську. Ті славні нічого не боялися і нічого не берегли, навіть життя свого – так прорекла їм Берегиня. Як бачимо, тут Берегиня пов’язана не тільки з водою, співами, але й з віщуванням (пророцтво від старо-слов’янського “ректи”, про героїчні битви і перемоги).

bereginya1

“Відати”, знати – від цього слова відьма, відьмак, або той, що багато знає і вміє. Слово повідає (повідати, відкрити, розповісти, допомогти, порадити). Така роль Берегинь, Відьом, а не та негативна репутація і слава про них, яку тепер нам нав”язують невігласи і незнайки.

112924287_7272

Ім’я Берегині у формі множини згадується і в писемних християнських джерелах ХІ-ХV ст. У слові Григорія Богослова це ім’я назване 6 разів. У слові Іоана Златоуста Берегиня згадується 1 раз і виступає як ім’я власне.

23228472_BObereginja

Берегиня України – Оранта, з піднятими вверх руками, оберігає нас. В кожній хаті є свої обереги. Є рослини обереги, які мають магічні сили. Все це наші надбання, наш слов’янський корінь мудрості і непереможності. І в цей час, коли наша держава в небезпеці, потрібно звертатись до всіх оберегів.

79798610

З давніх-давен 20 липня наші предки відзначали і святкували гучно свято Перуна – володаря блискавок і грому, покровителя воїнів, він тотожний також грецькому Зевсові, частково римському Юпітеру, скандинавському Одину. Перун виконує аналогічні функції – оберігає дружину на війні, завідує громом і блискавкою. В українській міфології Перун має божественно-природнє походження і означає силу небесної енергетики (електрики), яку Сварог дає людям для посилення їхньої життєдіяльності.

bog_perun

Слово «Перун» існує в українських діалектах як синонім блискавки і грому. Наприклад, у Карпатах і на Лемківщині є лайка: «Бодай тя Перун вдарив», «Іди до Перуна», «Гад Перунський». Цей же корінь має дієслово “уперіщити”, “періщити”, “дощ уперіщив”, “але я його чи її вперіщив”. Слово “періщити” первісно означає «метати каміння», “сильно вдарити”.

88399471_perun

Цей Бог залишив на слов’янських землях чимало назв: Перунова рінь (на Дніпрі), села Перунове і Піорунове, урочище Перуни (на Черкащині), є прізвища Перун, у Болгарії поширені імена Перун і Перуніка. Наші предки з глибокої давнини знали, що грім і блискавка є небезпечні, а тому під час грому забороняється свистіти, співати, їсти, спати. Не слід ховатися під деревом, особливо дубом і смерекою, підіймати вгору гострі предмети, неможна сильно бігти, зараз говорити по мобільному телефону. Однак, із дерева, каміння чи піску, в які влучила блискавка, робили цілющі ліки, використовуючи енергію, а також з таких дерев робили і ще зараз роблять музичні інструменти, особливо трембіти, скрипки, ріжки. Але таке дерево, пісок і камінь не можна використовувати в будівництві.

2450

Перуна уявляли собі струнким, срібноголовим золотовусим чоловіком з луком і стрілами в руках. Як стверджує великий знавець слов’янської міфології Олександр Знойко: Перун на Подніпров’ї був відомий ще в 4 тисячолітті до наших часів. Отже, ми є внуками перуна за природою і по духу.

1292551208___

Тож, нехай нам в ці складні для нашої держави часи допоможуть перемогти ворога сили Перуна і Сварога!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *