“Надслучанська Швейцарія” – перлина Полісся

Полісся. Чому цю землю так називають? Існують різні тлумачення, але нема сумніву, що корінь слова – ліс. Мабуть, тільки така назва й пасує цьому краєвидові – царині річок і блакитних озер, береги яких обступили дрімучі діброви, гаї, бори. І потопає в цій красі  селище Соснове на лівому березі голубоокої річки Случ.

732b54855a014609e74d2a6f2653cd37_600x1000

54f5fcf1b78d1e481ebc49223bbad1ff_600x1000

img_3525_p0

Декілька мільйонів років тому ця місцевість була лише дном моря, яке називали Геродотове або Меотейське озеро. Про це свідчать знахідки, які шокували дослідників, – скам’янілі зуби акул, морські півники тощо.

Раніше Соснове найменувалося Людвиполем. Існує легенда, що коли татари прийшли в це селище і зруйнували його, а жителів забрали в полон, то донька тодішнього князя Людвіга, котра славилася неймовірною красою, згодилася бути дружиною хана і повела військо, та не на татарські землі, а в болота, де вони всі й загинули. Відважна Людвіга загинула разом з ними. Так юна дівчина врятувала селище, котре й було назване в її честь Людвиполем.

00ak4dba

На Рівненщині розташувався заповідник “Надслучанська Швейцарія”. Поблизу села Губки є замок із містичною історією.

Офіційна назва замку – Губківський. Аби роздивитись його найкраще, потрібно піднятись на Соколині гори. І хоч вони невисокі, усього 35 метрів, їхні схили дуже круті.

013

Губківський замок розташований на лівому березі річки, розпочинає свою історію з ХVст.

У XV-XVI столітті Губківський замок був найбільшим у всьому Поліссі. Підвали замку були величезні – в них знаходились і в’язниці і пивниці. Було багато господарських будівель, не рахуючи оборонних веж. А господарював у ньому сам Дракула, так кажуть місцеві. Але не відомий кровопивця з Румунії, а рідний, поліський.

Hubkow, wojewodztwo wolynskie. Ruiny zamku

Протягом століть замок руйнувався і відроджувався знову, зокрема у 1504 році замок був зруйнований татарами. Він вважався одним із найдосконаліших оборонних комплексів. Споруда була подібна до трапеції, в плані мала чотири кутових вежі з бійницями, в’їзну браму і підйомний міст. А ще залишився глибокий колодязь, змурований з каміння. Подейкують, що коли в цей колодязь щось кинути, то воно випливе на середині Случа між Соколиними горами та замком. Під замком були льохи та в’язниця. Навіть існує легенда, що Губківський замок був з’єднаний підземним ходом з Марининським православним чоловічим монастирем.

2113636_original (1)

2114580_original

 

images

Руїни Губківського замку і досі височіють над Случем. Цікаво, що жоден архів не зберіг повного вигляду споруди, тому кожен, хто дивиться на руїни, намагається змалювати в своїй уяві перший Губківський замок.

Дуже часто виникає запитання: «Чому за 500 років стіни, котрі лишилися, не руйнуються?» Та існує повір’я, що коли будувався замок, то з людей збирали податок у вигляді сирих курячих яєць, їх кидали в цемент і будували споруду.

Минає час, змінюється світ, покоління – та цікавість і краса Губківського замку назавжди зберігається в рештках його міцних мурів.

gubkov_ruiny_2

DSC_5508

9633

Внизу біля берега річки – велика піщана виспа. Понад річкою ростуть кущі ліщини. Тут, серед осоки, заховалось маленьке озерце, покрите ряскою, де можна зустріти диких качок, білих лелек.

Покрита зеленим килимом трав, кущів шипшини височіє Дзвонецька гора, яка є загадковим куточком Соколиних гір.

Із легенди про Дзвонецьку гору відомо, що в часи татарської навали загинуло багато людей.

Татари не встигали своєчасно хоронити своїх мертвих воїнів. За вказівкою хана поблизу Губкова, на горі, була викопана величезна яма, де поміж мертвими були поховані і живі люди. Старожили стверджують, що в тиху, сонячну погоду, коли прикласти вухо до землі, то можна почути стогін людей і дзвін мечів. Тому і називають цю гору «Дзвонецькою».

sk2

SONY DSC

Біля села Базальтове розташоване справжнє українське диво – базальтові стовпи. Такі унікальні утворення існують ще на Гавайських островах та в Ірландії. Їхній вік складно уявити.

З базальту, який тут видобувають, роблять пам’ятники, вуличну плитку, східці та підвіконня. Для особливих замовників виготовляють навіть одяг. У печах при температурі 1600 градусів базальт плавиться і стає рідким, і такий базальт можна використовувати в агресивному середовищі, тобто для костюмів космонавтів, пожежників, вулканологів. А ще рівненським базальтом вимощені головні площі у Відні, Парижі, Брюсселі, Варшаві та Москві.

Проростуть травою скелясті стежки, відшліфує вітер кам’янисті зморшки, похиляться до землі дуби – велетні – та не зітреться в людській пам’яті минуле Поліської перлини.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *