Ечміадзін – духовний центр вірменського християнства

Ечміадзін – духовний центр вірменського християнства

Вірменія – перша країна, яка зробила християнство державною релігією. Христову віру сюди принесли його сподвижники апостоли Фадей і Варфоломей. Тому вірменська церква називається Апостольською. Тоді, у четвертому столітті, у давній столиці Вірменії Вагаршапі на місці зруйнованого язичницького храму будується перша вірменська церква. Сьогодні святий Ечміадзін – це перш за все першопрестольний собор, католікосат, резиденція католикоса – глави Вірменської Апостольської церкви.
IMG_1038

IMG_1023

IMG_1024
Ечміадзін для вірмен – духовний центр, серце вірменського християнства. Побувати тут зобов’язаний кожен вірменин, як би далеко від батьківщини він не жив, де б він не народився. Будувати катедральний собор розпочав перший єпископ Вірменії Григорій. Йому було видіння: Єдинородний син Божий спустився на землю і золотим молотом показав місце, де має стояти святий вівтар. Тому збудований храм назвали Ечміадзін, що в перекладі з вірменської означає “зійшов Єдинородний”, тобто Ісус Христос. Першим Католікосом був саме Григорій Просвітитель. “Католікос” – значить “вселенський”. Для вірмен, навіть невіруючих, він – батько нації. Були часи, коли Католікос був главою не лише церкви, а й держави.

IMG_0983

IMG_0985

Вірменська церква близька до православної, але вплив католицизму помітний. Наприклад, стіни у вірменських храмах прикрашають не ікони, а картини. Службу супроводжує орган. Запозичили у католиків і деякі елементи церковного вбрання. Хрестяться вірмени зліва направо, як католики, але трьома пальцями, як православні. Потім прикладають руку до грудей – так,стверджують, більше не робить ніхто. Церква для вірмен – символ єднання. Причому не лише духовного. В храм приходять, щоб помолитись, поставити свічку, а, водночас, поспілкуватись з друзями.
IMG_0986
Раз в сім років у Ечміадзіні проводять обряд мироосвячення. Миро – особлива суміш із запашних речовин для священного помазання. Компоненти варять окремо, потім змішують і освячують. В котел обов”язково додають старе миро. Вважають, що в ньому залишилось трохи масла, яке освятив сам Христос. Потім Католікос опускає в котел спис, наче б то той, яким римський сотник пронизав груди Спасителя і припинив Його страждання. Вимішують миро Дланью Георгія Просвітителя. Так називають раку, в якій зберігаються мощі першого Католікоса Вірменії.
IMG_1001

IMG_1020
В Ечміадзіні зберігають чимало інших святинь, шанованих в усьому християнському світі. Фрагмент Ноєва ковчега, колінна чашечка Івана Хрестителя, часточка Древа Хреста, на якому розіп’яли Ісуса та фрагмент тернового вінця Спасителя.
IMG_1006

IMG_1004

IMG_0995

IMG_0993
Сьогодні на території католікосату відкрили науковий богословський центр та діє наукова бібліотека.
У серці вірменської церкви звучить українська мова. Керівник видавничого відділу Першопрестольного Ечміадзина Архиєпископ Натан Оганесян близько десяти років працював у Львові, як поводар Вірменської Апостольської церкви в Україні. Владика Натан розповідає про дружні стосунки, які склались між українським та вірменським народом за кілька столітню історію співжиття. А все тому, що є повага до мови та культури один одного. Сам Владика добре володіє українською, але каже, що не говорив нею вже років п’ятнадцять. Ми не помітили.

«Бо мова, то перший признак культури, того місця де ти мешкаєш, і твоє відношення до того місця де ти живеш. Так, що я дуже люблю Україну».

Архиєпископ Натан Оганесян, керівник видавничого відділу Першопрестольного Ечміадзина

Архиєпископ Натан Оганесян, керівник видавничого відділу Першопрестольного Ечміадзина

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *