4 вересня 205 років польському поету Юліушу Словацькому

4 вересня  205 років польському поету Юліушу Словацькому

Його називали „польським Шекспіром та Байроном”, а він був бунтівним поетом, польським романтиком з Україною в душі. На малій батьківщині поета в українському Кременці сьогодні працює єдиний у світі музей життя та творчості Юліуша Словацького.
9D1699E7-8E56-48DE-A99A-B4F2BF2812E7_mw1024_s_n
Якщо ти будеш у моїй країні, Де котить Іква хвилі свої сині, Де гори пнуться у блакить високу, Де дзвонить місто над сріблом потоку, Де квітчані конваліями луки Біжать по схилах до міського бруку…” Так змальовує свій рідний Кременець видатний польський літератор 19 століття – Юліуш Словацький. Особистість символічна не лише в літературі, а й в історії двох народів. Бо вважав, що має дві батьківщини – Україну і Польщу. Юліуша Словацького називають найславетнішим поетом Польщі. Писав польською, але не відрікався від тої землі, де з’явився на світ. Знаючи українську мову, будучи залюбленим у народну пісню, Словацький започатковує свій літературний шлях саме «Українською думою».

Кременець пам’ятає і шанує славетного земляка. Ось ця красива будівля – єдиний у світі музей життя польського поета Юліуша Словацького. Цей будинок належав родині Словацьких. Багато років тут була бібліотека. З 2002-го музей. Його створення – це особливий приклад співробітництва двох країн на рівні урядів та громад.
Будинок_Юліуша_Словацького

31001029

Fntn_20111218_1399158883
Сьогодні про генія Словацького українцям і полякам у Кременці розповідає «Година роздумів». Назву експозиції взяли від однойменної поеми, яку вважають біографічною. Музейна експозиція розгорнута у восьми залах. Вісім кімнат одного життя, які бережуть пам’ять про Юліуша Словацького та розповідають про життя і творчість поета на фоні історичної та літературної епохи. У залах представлені меблі та інші предмети епохи романтизму. Вони природно представляють атмосферу шляхетної родини – сім”ї Словацьких, народження якої відбулось у мальовничому Кременці. Кременець, Вільно, Варшава, Париж… неначе мандруємо шляхами поета. Справжній скарб, на думку науковців, листи Юліуша Словацького до матері, які він писав з еміграції. У музеї їх зберігає маленька жіноча кімната. Можливо саме тут пані Соломея читала листи від сина та відписувала йому. Дух та атмосферу родинного дому Словацьких передає салон пані Соломеї. Його окрасою та чи не головною гордістю музею є оригінальне олійне полотно «Імлистий ранок над морем», написане Юліушом Словацьким після подорожей в Одесу у 1828 році. Можемо ще розповідати про єдиний у світі музей Юліуша Словацького. Але краще побувати у Кременці особисто. Аби відчути і зрозуміти романтичну душу бунтівного поета. Люблячого сина свого, польського, народу, який назавжди прив’язаний до української землі, на якій народився.

Кременець._монастир_єзуїтів

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *