2015 рік на Тернопільщині присвячений повстанцям

2015 рік на Тернопільщині присвячений повстанцям

2015-й, рік у Тернопільській області оголошено Роком повстанської звитяги. Таке рішення ухвалили депутати Тернопільської обласної ради на честь 55-річниці неабиякої історичної події. А саме — бою вояків Української повстанської армії під селом Шумляни Підгаєцького району, який відбувся 14 квітня 1960 року.

Останній офіційно задокументований бій вояків УПА з частинами НКВД відбувся через 15 років після Другої світової війни, в час, коли радянська пропаганда вже давно поховала Українську повстанську армію. Проти всього лише трьох підпільників-ОУНівців — Петра Пасічного, його дружини Марії Пальчак та Олега Цетнарського — радянська влада кинула цілий дивізіон.

Про попередню підпільну боротьбу славнозвісної «боївки Петра» у 1953—54 роках повідомляли навіть радіостанції «Голос Америки» та «Свобода», а кадебісти полювали за націоналістами в густих місцевих лісах не один рік. Але цього разу сміливцям не вдалося оминути засідки й вирватися з оточення кількох сотень ворогів. Доки могли, вони оборонялися. Коли ж сили вичерпалися, Петро Пасічник та Олег Цетнарський застрелилися, щоб не потрапити в полон живими. Марії ж Пальчак, до того пораненій у праву руку, не вдалося покінчити з життям — куля застрягла в черепі, й жінка вижила. Відтак після показового суду їй довелося пройти через усі муки п’ятирічного тюремного ув’язнення та десяти років мордовських концтаборів.

У жовтні 2007-го на місці того історичного бою було встановлено пам’ятний дубовий хрест, а його учасників тодішній Президент України Віктор Ющенко посмертно відзначив державними нагородами.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *