Досвід Британії, Японії, Німеччини, Франції та Фінляндії – життя без опалення.

Досвід Британії, Японії, Німеччини, Франції та Фінляндії – життя без опалення.

Виявляється, деякі країни в Європі та Азії не мають центрального опалення, однак не мерзнуть. Є чому повчитись і українцям.

Велика Британія

Такого поняття як центральне опалення – в країні немає. У будинках і квартирах встановлені бойлери — індивідуальні газові колонки, що нагрівають воду і батареї.

Залежно від потреб і можливостей господаря,  можна регулювати температуру повітря в домі.

У туалетах і ванних кімнатах батарей, як правило, немає — взимку температура в них не вище 10 градусів; в спальні теж опалювати не будуть — сплять в піжамі під теплою ковдрою. Всю ніч опалювати — дорого.

На бойлері встановлений циферблат, кожна година розбита на 4 ділення по 15 хвилин.

Ставиш будильник на 7 ранку, а бойлер програмуєш на 6.45, щоб прокинутися в теплі; в 8.30 йдеш на роботу — бойлер запрограмований на те, щоб відключитися.

Опалення будинку кілька годин на добу – дуже економно. І екологічно. Британські фізіологи склали таблицю-інструкцію: вище 21 градуса — температура дискомфорту, вище 24 — температура, яка підвищує ризик серцевих нападів.

Нижній поріг комфорту — 18 градусів. Від 16 до 18 — температура нормальна, ризики невисокі, і така температура тримається в п’яти мільйонах будинків Королівства Британії.

Компанії, що постачають електрику і газ (це конкурентний ринок, і можна вибрати, у кого купувати тепло, приблизно так само, як ви вибираєте, на якій заправці заправляти машину), дають список порад, як не замерзнути взимку.

І одна з них — завести котика. Котик теплий і не споживає електроенергії.

0_6a7d_5a2633d3_L

Незаможні жителі Королівства теж якось пристосовуються. Деякі ходять відігріватись до місцевих бібліотек, де тепло, затишно і є безкоштовний Інтернет.

310350

Населенню даються поради щодо економії. Наприклад, не рекомендується запускати пральну машину «вхолосту» — потрібно чекати, поки бак заповниться брудною білизною під зав’язку. Радять прати в холодній воді – вона корисніша для білизни, ніж гаряча.

Вимикати комп’ютер, коли він простоює без роботи. Не залишати на зарядці мобільний телефон на всю ніч.

Використовувати енергозберігаючі лампи. Приймати короткий душ замість тривалої ванної процедури.

Японія

Система центрального опалення є тільки в префектурі Хоккайдо — найхолоднішої частини країни. Решта населення Японії обігріває себе самостійно.

Більшість сучасних будинків в Японії обігрівається за допомогою електричних кондиціонерів (зима/літо) і обігрівачів різних типів: електричних, масляних, гасових або газових.

У холодну пору року японці одягають теплі легкі піжами, до складу матеріалу яких входять спеціальні волокна, які дуже добре зберігають тепло, або використовують поверх звичайної ковдри електричну.

175513

Дуже популярні в Японії електричні килими. Такий килим нагадує електричну ковдру. Користувач може регулювати температуру обігріву. Можна обігрівати тільки частину килима.

Ще одним атрибутом японської культури, який традиційно використовується для обігріву, є котацу. Він є в кожному японському домі.

d42tvh_Zt9I

Сучасний котацу являє собою стіл з нагрівальним елементом, встановленим під кришкою.

Котацу існував і в стародавній Японії, хоча в ті часи він називався і виглядав дещо інакше.

original

Навколо котацу, за традицією, збирається вся родина не тільки для вечері, а й для бесід, спільних настільних ігор, перегляду телевізора.

Котацу об’єднує всю сім’ю, підкреслює сімейне єднання і теплоту відносин. Зібравшись під загальною ковдрою, діти в буквальному сенсі, привчаються «не тягнути ковдру на себе».

Kotatsu

До речі, в японських школах опалення немає. У рекреаційних зонах є точки локального обігріву, де на перервах діти можуть погріти руки.

Німеччина

У Німеччині також немає центрального опалення в класичному розумінні пересічного українця.

Тут кожен обігрівається сам. У приватних будинках — свої котельні, в багатоквартирних будинках — окреме газове обладнання, яке гріє воду для батарей. Скільки газу спалив, стільки й заплатив.

На всіх батареях стоять вентилі з термостатами, ними регулюють температуру в приміщенні. У вітальні, де сім’я проводить багато часу, їх вмикають сильніше, а в туалеті — на самий мінімум. Існують навіть спеціальні рекомендації для температурного режиму приміщень.

termostat-s-indikatornym-ekranom

Для залу достатньо 20 градусів тепла, для ванної до 22 градусів, в спальних кімнатах необхідно 16-18 градусів тепла.

В мало використовуваних приміщеннях (туалетах, кладових та ін.) температура повітря повинна бути 14-16 градусів тепла.

«Якщо дозволяють обставини (відсутність маленьких дітей), то підтримуйте прохолоднішу температуру. Зменшивши температуру в приміщеннях на 1 градус ви економите до 6% теплової енергії.

Зниження температури приміщення з 24 градусів до 20 градусів забезпечить до 24% економії тепла» — свідчать рекомендації.

Вночі німці часто користуються електричними простирадлами — грілкою на все тіло. Вона включається і вимикається автоматично.

499324

Німецькі домовласники все охочіше використовують для обігріву індивідуальних будинків біомасу, дрова, палети з відходів деревообробки, теплові насоси і сонячні батареї. Держава підтримує цю тенденцію законодавчо і матеріально.

Недавно в Німеччині набув чинності закон, згідно з яким нові будівлі, що здаються в експлуатацію, зобов’язані частину споживаної ними енергії черпати з поновлюваних джерел. Завдяки різним державним програмам, домовласникам, які перейшли на екологічні види палива, компенсують до 15 відсотків витрат на придбання та установку нової техніки.

Франція

Центрального опалення в нашому розумінні у Франції немає.

Замість цього є два варіанти:

  1. Загальне будинкове опалення — це централізоване опалення в окремо взятому багатоквартирному будинку. Воно включається управлінням будинку, в квартирах немає ніякого обладнання для цього.
  2. Індивідуальне опалення. У ванній, туалеті або кухні знаходиться апарат, регулюючий гарячу воду. Він електричний або газовий.

До цього апарату підключені і батареї. Тепло в квартирі регулюється. Електричні нагрівачі поширені більше, ніж газові. Їх головна перевага: вони не вимагають регулярної і дорогої перевірки і підтримки, на відміну від газових.

Використання входить в загальний рахунок за електрику.

bojler-ariston-abs-velis-pw-50-108571b

Тариф на електрику в країні — подвійний: повний — з 7.00 до 23.00 і пільговий, тобто в півтора рази менший, — з 23.00 до 7.00. Держава ось уже кілька десятиліть підштовхує громадян всіляко економити енергію і не тільки за допомогою тарифної політики. Потужний важіль — фіскальний. Всі французи, які здійснюють роботи з теплоізоляції свого житла -старого або ж тільки що відбудованого, — мають право за законом вписати затрачені кошти в податкову декларацію. В цьому випадку від 25 до 50 відсотків від вартості робіт їм зарахуються зі знаком «мінус» і можуть знизити прибутковий податок.

Те ж саме стосується установки різного роду енергозберігаючого екологічно вигідного обладнання — сонячні батареї, нагрівачі з підвищеною енерговіддачею, як газові, так і електричні. На їх придбання громадяни отримують пільгові кредити.

Що стосується нового житла, то, починаючи з 2008 року, кожен проект площею понад 1000 квадратних метрів повинен відповідати новим вимогам теплоізоляції. Інакше його не приймають і відправляють на доопрацювання.

Фінляндія

Все частіше новий фінський будинок черпає енергію, як міфологічний Антей — від землі. Адже в умовах Фінляндії на глибині 200 метрів температура може доходити до +10 градусів. Фінські скелі — наче гігантські радіатори: влітку вони накопичують тепло, взимку віддають.

finskie-doma-iz-brusa

У будинках встановлюють особливий пристрій: теплонасос. Коштує він, звичайно, недешево, зате окуповується за 5-7 років і дозволяє економити від 30 і вище відсотків електроенергії.

Не дивно, що такі цифри спокушають і власників старих будинків переобладнувати свої житла.

Фіни змусили працювати на себе навіть навколишнє повітря — уявіть собі холодильник, вивернутий навиворіт, де холодна частина на вулиці, а нагрівальна система з циркулюючою спеціальною речовиною — в приміщенні.

При морозах до -25% це працює чудово: витративши на роботу 1 кВт електроенергії, тепловий насос виробить до 2 і навіть 5 кВт тепла.

Такий «теплий» холодильник, а точніше кондиціонер, ефективний для невеликих будинків — не більше 120 метрів житлової площі. Зате, для малих будинків – це справжня знахідка: не треба бурити землю і встановлювати дороге обладнання – всі витрати не більше 2000-3000 євро.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *